StarCraft Area Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 06:39:23 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
+  StarCraft Area Forum
|-+  Sprawy forum
| |-+  Ogłoszenia
| | |-+  Encyklopedia StarCrafta
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Encyklopedia StarCrafta  (Przeczytany 15388 razy)
Negro
Abaddon
Administrator
*****
Wiadomości: 173


The Armageddon is coming...


« dnia: Listopada 10, 2008, 03:51:03 pm »

Pojedyncze osoby zapewne skojarzą temat, gdyż jakiś czas temu o czymś takim już wspominałem im co nieco. Tak czy inaczej - można powiedzieć, że mnie olśniło, toteż ten wcześniejszy projekt można odstawić w zapomnienie.

Wiele osób spyta - ale o co w ogóle chodzi? Zacznijmy więc od początku.
Przeglądając ostatnimi czasy Bibliotekę Ossus naszła mnie myśl, czemu by nie zrobić czegoś takiego dla SC? Chodzi oczywiście o encyklopedię opartą o silnik MediaWiki, czyli tak zwaną Wikipedię (tematyczną). Zapewne znajdą się tu osoby, które spytają - Po co? Przecież coś takiego już jest. Co prawda w języku angielskim, ale większości to i tak nie zrobi różnicy.
Odpowiadam więc: Są jednak ludzie, którym język angielski nie jest szczególnie bliski. Zapewne wiele osób nie wie o tym, że taka encyklopedia w ogóle istnieje.
Po za tym, we wspomnianej wiki jest lekki bałagan, chaos, etc.

Jak ja to sobie wyobrażam.
Już na wstępie odrzucam możliwość zrobienia tego w ramach projektu Wikia (za darmo, jeżeli temat jest godny uwagi każdy może założyć swoją wiki na serwerach organizacji Wikipedia). Decyzja ta nie jest bezpodstawna. Chodzi o zapewnienie sobie niezależności, całkowitej kontroli nad projektem, wreszcie większych możliwości.
Nasuwa się więc pytanie - skąd serwer. I tu możliwości są dwie. Albo trzeba szukać nowego dobrego serwera, albo można wykorzystać ten, na którym stoi SCA (tu już trzeba gadać z Lukinem).
Po postawieniu silnika należało by zacząć od stworzenia podwalin technicznych, czyli zrobienia szablonów, stron pomocy, skórki etc. Dopiero po tym można by włączyć możliwość rejestracji, dodawania i edycji haseł.
Docelowo cały projekt dążył by bardziej w kierunku formy jaką ma Ossus, nie zaś SC Wiki.
Na temat ewentualnej pomocy, użyczenia schematów i innych rozwiązań technicznych i wreszcie ewentualnej promocji z ekipą Ossusa wstępnie rozmawiałem, tak że poparcie jakieś jest.

Na koniec pytanka:
jakie jest wasze zdanie na ten temat, co o tym sądzicie?
Ewentualna nazwa dla projektu/encyklopedii.
Czy macie jakieś inne pytania, wątpliwości?

Przydatne linki:
Biblioteka Ossus
StarCraft Wiki
Zapisane

HiDie
Level 3-5
*
Wiadomości: 49


aka Av


« Odpowiedz #1 dnia: Listopada 10, 2008, 08:55:41 pm »

Bardzo ciekawy pomysł. Aczkolwiek przy niskiej motywacji i małej ilości osób skazany będzie na niepowodzenie.  :)

Więc jest nas 3-ech.
« Ostatnia zmiana: Listopada 10, 2008, 09:41:12 pm wysłana przez HiDie » Zapisane

"Nie boję sie śmierci, byłem martwy przez miliardy, miliardy lat zanim się narodziłem i nie doznałem nawet najdrobniejszej niedogodności z tego powodu."
Mark Twain
Euronymous
Level 7-3
*
Wiadomości: 454


www.burzum.org


« Odpowiedz #2 dnia: Listopada 10, 2008, 09:12:18 pm »

A kto powiedział, że motywacja jest mała i nie ma odpowiedniej liczby ludzi? No właśnie.
Zapisane
deimos0
Newsman
*
Wiadomości: 251


Light's champion in stronghold of darkness


« Odpowiedz #3 dnia: Listopada 10, 2008, 11:04:14 pm »

Ja nawet bym się na to pisał :D. Pod warunkiem, że wszystko będzie już jasne i klarowne, bo nie chcę się za coś zabierać tylko po to, żeby zaraz kończyć :P.
Zapisane

"There is no greater burden than choosing who to save" - Kamahl, Fist of Krosa
Kiko
VIP
*
Wiadomości: 91


SCA Graphic


WWW
« Odpowiedz #4 dnia: Listopada 12, 2008, 04:14:03 pm »

Tylko takie pytanie, czy SCArea.pl nie jest już taką stroną? Gdzieś chyba nawet jest napisane, że to encyklopedia wiedzy o StarCrafcie.
Pomysł fajny ale moim zdaniem w pierwszej kolejności powinna być strona główna, która, moim zdaniem, trochę przycichła.
Zapisane

If I am silent then I am not real
Jak vip to vip :P
Negro
Abaddon
Administrator
*****
Wiadomości: 173


The Armageddon is coming...


« Odpowiedz #5 dnia: Listopada 12, 2008, 04:28:59 pm »

Nie - nie jest. SCA, czy każda inna strona o SC to coś zupełnie innego. Poczynając od ilości i formy prezentowania informacji, na autorach kończąc.
Zapisane

Gotrek
Administrator
*****
Wiadomości: 125



« Odpowiedz #6 dnia: Listopada 12, 2008, 05:07:19 pm »

Obrazowo mówiąc, to tak jakby przyrównywać encyklopedię do podręcznika... -.-'
Zapisane

"Failing to prepare is preparing to fail".

"The last thing one knows in constructing a work is what to put first"
   — Blaise Pascal.

"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości
   — Terry Pratchett.
Lukin
Administrator
*****
Wiadomości: 108



« Odpowiedz #7 dnia: Listopada 13, 2008, 12:38:50 am »

Jako że byłem wcześniej wtajemniczony i nawet przetłumaczyłem parę tekstów na ową Encyklopedię mogę zadeklarować swoją skromną pomoc. Sprawa serwera jest chyba oczywista - SCA zawsze użyczy :)

Tą kwestię chciałem właśnie rozwinąć. Jeśli ktoś ma jakiś ciekawy projekt związany ze StarCraftem to może dostać od nas kawałek miejsca na serwerze, bazę danych i domenę http://twoja_domena.scarea.pl. Jedynym warunkiem będzie uaktualnianie treści stronki, tudzież drobne pieniężne wsparcie SCA (na serwer oraz domenę).

Negro, jak tam obecnie wygląda "StarCraftopedia"?
Zapisane
Negro
Abaddon
Administrator
*****
Wiadomości: 173


The Armageddon is coming...


« Odpowiedz #8 dnia: Grudnia 04, 2008, 05:42:02 pm »

Trochę to trwało, ale tak to niestety bywa, gdy człowiek ma mało czasu, a wiele zajęć. W każdym razie - ma to wszystko już ręce i nogi, więc można przejść dalej. W związku z tym zapraszam osoby chętne do pomocy. Obecnie chodzi raczej o sporo pracy, dlatego też, zanim ktokolwiek się na to porwie niech się dwa razy zastanowi, czy ma wystarczającą ilość czasu, chęci, motywacji.

Drobne wymagania dotyczące "rekrutantów": sumienność, pomysłowość, dobra znajomość ortografii i gramatyki. Dobra znajomość angielskiego będzie pomocna.

Po szczegóły chętnych zapraszam do mnie - najlepiej na gg 3596990, ewentualnie mail.
Zapisane

Kiko
VIP
*
Wiadomości: 91


SCA Graphic


WWW
« Odpowiedz #9 dnia: Grudnia 04, 2008, 09:00:56 pm »

To może napiszcie też kogo konkretnie szukacie (stanowiska).
Zapisane

If I am silent then I am not real
Jak vip to vip :P
Lukin
Administrator
*****
Wiadomości: 108



« Odpowiedz #10 dnia: Grudnia 05, 2008, 10:58:18 am »

Tłumacze języka angielskiego. Na razie to chyba jedyne stanowisko, na które Negro poszukuje ludzi.
Zapisane
Negro
Abaddon
Administrator
*****
Wiadomości: 173


The Armageddon is coming...


« Odpowiedz #11 dnia: Grudnia 06, 2008, 02:15:31 pm »

Może nie do końca tłumacza (w międzyczasie się trochę pozmieniało) ale raczej osoby z umiejętnością kreatywnego pisania "od siebie", czy w oparciu o różne materiały. Takich ludzi potrzeba najbardziej. Jeżeli jednak ktoś chciałby pomóc a jest dobry w czymś innym - niech pisze, być może coś się znajdzie.
Zapisane

rafikozor
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Grudnia 06, 2008, 02:36:09 pm »

Myślę, że chodzi Ci Negro o posadę redaktora, ja jak już nadaję się do tłumaczenia (myślę, że mój poziom wystarcza, żeby tłumaczyć ang.-pol. - maturę zdałem) i ogólnie do roboty typowo taśmowej:D
Zapisane
Gotrek
Administrator
*****
Wiadomości: 125



« Odpowiedz #13 dnia: Grudnia 06, 2008, 06:06:57 pm »

Bez żadnej złośliwości czy aluzji, matura z angielskiego wystarcza też do tego, by przetłumaczyć 'marshal' jako "marszałek". Ja, przy całej skromności, posiadam niemały zasób słów i potrafię często bardzo dobrze oddać sens z zachowaniem translacji idiomów (za to z wymową i pisownią bez słownika dużo gorzej u mnie), aczkolwiek mam też niemiły nawyk lekkiego przekształcania tekstu i dodawania czegoś od siebie (aczkolwiek zgodnego z opinią większości XD) i niektórzy tego nie lubią (w tym miejscu pozdrawiam Lukina i nAiLa).

Jednak w tym przypadku sądzę, że odrobina inwencji twórczej może być wręcz pozytywna.

Podsumowując: Negro, mogę zgodzić się na współpracę, ale jak chcesz mnie zmobilizować, to musisz mi dawać kategoryczne terminy (z tym małym zastrzeżeniem, że może się zdarzyć, iż będę się przed tym bronił z dubeltówką XD).
Zapisane

"Failing to prepare is preparing to fail".

"The last thing one knows in constructing a work is what to put first"
   — Blaise Pascal.

"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości
   — Terry Pratchett.
deimos0
Newsman
*
Wiadomości: 251


Light's champion in stronghold of darkness


« Odpowiedz #14 dnia: Grudnia 06, 2008, 08:39:04 pm »

W tym miejscu ja też mógłbym zgłosić swoje usługi :D. (krótka, acz treściwa wypowiedź)
Zapisane

"There is no greater burden than choosing who to save" - Kamahl, Fist of Krosa
Strony: [1] 2 Drukuj 
« poprzedni następny »