StarCraft Area Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 03:02:22 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
+  StarCraft Area Forum
|-+  StarCraft 2
| |-+  Dyskusje ogólne
| | |-+  Mechanika & APM
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Mechanika & APM  (Przeczytany 48253 razy)
Devourer
Level 7-3
*
Wiadomości: 448



« Odpowiedz #15 dnia: Stycznia 02, 2011, 05:43:28 pm »

Combo:

Po 1 - APM, nie AMP. Poza tym, nie trzeba mieć 200 apm, żeby cokolwiek zdziałać. Można mieć ~160 i jechać graczy po 230apm. Apm to nic ważnego. Można się tylko mniejwięcej zorientować, jak szybko trzeba klikać, żeby ogarnąć konkretną rasę.

Po 2 - StarCraft wymaga myślenia i analizowania. Np. gdy Terran będzie jechał mecha, będziesz robił m&m czy mass lingi? W grze non-stop trzeba zmieniać taktykę, żeby się dopasować do gry przeciwnika. Do tego można sobie poklikać. Mi to sprawia frajdę. I to wielką. Nie lubisz micrować Reaverem z Shuttlem, DT-ami w peonkach, HT dropem czy zetami przy goonach i odwrotnie? :)

A po 3 - Pogram kiedyś w SC2 (nie betę ;d), to się wypowiem może, jakie są plusy i minusy. Jeśli kogoś by to interesowało.

P.S. Mój kolega mawia, że SC2 jest bardziej dla emerytów od BW. Aż takie łatwe? :)

Ad.1.  APM jest bardzo ważny, większość 200- apeemowców jest raczej trudna do pokonania dla 100-apeemmowców. Zresztą trzeba bardzo dużo klikać, aby osiągnąć w miarę przyzwoite makro czy mikro.

Ad.2.  Trochę jest, ale większość to sa już raczej wyuczone na pamięć schematy, poza tym żeby w grze zaistaniała jakakolwiek strategia czy taktyka, obaj gracze muszą mieć na podobnym poziomie makro. Im większa różnica w makro, tym mniejsze znaczenie wszystkich pozostałych elementów.
A już na głupim iccupowym D są duże dysproporcje w makrowaniu i większość gier jest praktycznie do 1 bramki. Bo jak np. w 10 minucie wyjeżdża Terran majacy 160/200 kontroli na tossa 80/200, to nie ma co mówić o jakiejkolwiek taktyce, strategii, czy myśleniu.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 02, 2011, 11:11:02 pm wysłana przez Der_SpeeDer » Zapisane
tropheus
Level 8-5
*
Wiadomości: 819


Poo, it's hot.


« Odpowiedz #16 dnia: Stycznia 02, 2011, 05:51:18 pm »

A już na głupim iccupowym D są duże dysproporcje w makrowaniu i większość gier jest praktycznie do 1 bramki. Bo jak np. w 10 minucie wyjeżdża terran majacy 160/200 kontroli na tossa 80/200 to nie ma co mówić o jakiejkolwiek taktyce, strategii, czy myśleniu.

Patrzy się zazwyczaj na najwyższy światowy poziom. To tak samo, jakbyś opisywał komuś piłkę nożną, opowiadając jak Twoi koledzy na podwórku grają (tam też nie ma taktyki, wygrywają Ci, którzy mają lepszy skład). W meczach ligii mistrzów wszystko opiera się głównie o taktykę przyjętą na dany mecz (przecież i tak wszyscy piłkarze są na równym poziomie wyszkolenia technicznego i fizycznego). Dlatego wystarczy spojrzeć na koreańskich pro. Wszyscy mają mechanikę na tym samym poziomie, przez kilkunastogodzinne treningi 6 dni w tygodniu, a wygrywają Ci, którzy dobiorą odpowiedni build, będą kontrolować grę itp.
Zapisane

Devourer
Level 7-3
*
Wiadomości: 448



« Odpowiedz #17 dnia: Stycznia 02, 2011, 06:13:31 pm »

Chyba taka różnica pokoleń wychodzi. Młodzi 15-20 lat traktują gry strasznie poważnie. Z wiekiem nabiera się większego dystansu do tego. Zresztą, z tego co się orientuję, to wśród PRO poza wiekowym White Ra to są sami młodzi poniżej 25 lat. Nigdy nie patrzyłem na gry komputerowe jak na sport. Dla mnie SC to przede wszystkim rozrywka.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 02, 2011, 11:12:26 pm wysłana przez Der_SpeeDer » Zapisane
tropheus
Level 8-5
*
Wiadomości: 819


Poo, it's hot.


« Odpowiedz #18 dnia: Stycznia 02, 2011, 06:15:43 pm »

Zresztą z tego co się orientuje to wśród PRO poz wiekowym White Ra to są sami młodzi poniżej 25 lat.

Z tym, że White-Ra to Ukrainiec, a progaming jest TYLKO w Korei. Z tego co wiem, to White-Ra licencji pro KeSPA nie posiada.
A jak traktujesz SC rozrywkowo, to masz umsy, Europe, Podolsk i inne serwery, gdzie grają głównie nooby D-.
Zapisane

Devourer
Level 7-3
*
Wiadomości: 448



« Odpowiedz #19 dnia: Stycznia 02, 2011, 07:00:56 pm »

Chodziło mi o czołowych graczy, nie czepiaj się nazewnictwa. Fakt, że tylko w Korei najlepsi gracze mogą się utrzymać z grania w SC.
Ale chyba o to chodzi, żeby gra była dla wszystkich, a nie tylko dla grupy młodych z jednego kraju, którzy naparzają w to 24 na dobę.

Co do tego co wymieniłeś to
- umsów nie lubię;
- na Europe czasem grałem, ale tam ruch znacznie mniejszy, poziom na pewno wyższy niż D-, jeszcze zależy oczywiście jak trafisz, słyszałem, że dużo osób tam oszukuje jakimiś czitami, nie ma strony z profilami tak jak icc;
- podolsk - nie grałem, nie wiem czy to jeszcze istnieje, zresztą jak się kiedys pytałem to nikt adresu nie miał;
- inne serwery - grałem kiedyś na jednym, ale padł, innych nie znam.

Poza tym zbyt niski poziom też irytuje, bo co to za rozrywka rozwalić kogoś, kto ma 28 APM, a w bazie po 10 minutach stoją tylko 3 zety, 2 goony i 1 carrier ;).
« Ostatnia zmiana: Stycznia 02, 2011, 11:14:49 pm wysłana przez Der_SpeeDer » Zapisane
Mateusz
Level 6-4
*
Wiadomości: 296


AH AH AH AH AH


« Odpowiedz #20 dnia: Stycznia 02, 2011, 07:40:11 pm »

Dobry timing :D 10minut i Cary :D

« Ostatnia zmiana: Stycznia 03, 2011, 01:45:38 pm wysłana przez Mateusz » Zapisane

Barol
Level 4-4
*
Wiadomości: 86


« Odpowiedz #21 dnia: Stycznia 02, 2011, 10:04:55 pm »

White Ra jest pro ale w SC 2 jak wielu innych graczy.
Zapisane

Der_SpeeDer
Global Moderator
*****
Wiadomości: 343


Jaszczury GÓRĄ!


« Odpowiedz #22 dnia: Stycznia 02, 2011, 10:58:13 pm »

Koniec tego offtopu. Wątek jest o wymaganiach nowego StarCrafta, a nie o mechanice gry i o wartości APM. Następne posty nie na temat będą kasowane bez czytania.

@ tropheus
Wszyscy już wiemy, że nie lubisz SC2 - możesz sobie dać spokój z kolejnymi potokami jadu i kolejnymi silnie tendencyjnymi wypowiedziami na temat "dwójki".

Edit: uprzedzałem.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 02, 2011, 11:16:49 pm wysłana przez Der_SpeeDer » Zapisane

"Mów mądrze do głupca, a nazwie cię idiotą"

Eurypides
Devourer
Level 7-3
*
Wiadomości: 448



« Odpowiedz #23 dnia: Stycznia 02, 2011, 11:35:27 pm »

To może lepiej wydzielić odpowiedni wątek. Bo ten temat jako całość jest dość nieaktualny, nie ma przewidywać wymagań SC2, bo gra już jest i wszystko jest jasne.
Zapisane
tropheus
Level 8-5
*
Wiadomości: 819


Poo, it's hot.


« Odpowiedz #24 dnia: Stycznia 02, 2011, 11:36:49 pm »

@ tropheus
Wszyscy już wiemy, że nie lubisz SC2 - możesz sobie dać spokój z kolejnymi potokami jadu i kolejnymi silnie tendencyjnymi wypowiedziami na temat "dwójki".

Edit: uprzedzałem.

Uprzedzałeś, ale odpowiedziałem na Twój post, który też jest offtopem. Albo wydziel temat, albo usuń wszystkie posty nie na temat.
Zapisane

Der_SpeeDer
Global Moderator
*****
Wiadomości: 343


Jaszczury GÓRĄ!


« Odpowiedz #25 dnia: Stycznia 03, 2011, 12:48:19 am »

Temat wydzielony.
Zapisane

"Mów mądrze do głupca, a nazwie cię idiotą"

Eurypides
tropheus
Level 8-5
*
Wiadomości: 819


Poo, it's hot.


« Odpowiedz #26 dnia: Stycznia 06, 2011, 06:28:19 pm »

Żebym nie musiał więcej słuchać, że moje słowa są puste bla bla bla, to zacytuję MaNę (skoro jeden z najlepszych graczy Europy to mówi, to znaczy, że coś w tym musi być i nawet taki wszechwiedzący SpeeDer musi to przyjąć):
"Na ten moment, SC:BW wydawał mi się gra, która wymagała ogrania i wiedzy dużo większej, niż teraz w SC2. Blizzard zrobił ogromne ułatwienie dla casual gamerów, prawie wszystko robi się samo, nie potrzeba tyle skupienia oraz APMu, ile było potrzeba w jedynce. Jednak to dopiero początek drugiej części. Obecnie SC2 nie przekonało mnie do siebie tak mocno jak SC:BW. [...]"
« Ostatnia zmiana: Stycznia 06, 2011, 07:54:44 pm wysłana przez tropheus » Zapisane

ComboMaster
Level 3-5
*
Wiadomości: 52



« Odpowiedz #27 dnia: Stycznia 06, 2011, 07:54:23 pm »

Najpierw powiedział to co wszyscy wiemy, a potem wyraził swoją opinię. Co z tego?
Zapisane

tropheus
Level 8-5
*
Wiadomości: 819


Poo, it's hot.


« Odpowiedz #28 dnia: Stycznia 06, 2011, 07:56:59 pm »

To z tego, że Speederowi nie podobają się MOJE wypowiedzi przeciwko SC2.
Zapisane

sap
Recenzent
*
Wiadomości: 270


« Odpowiedz #29 dnia: Stycznia 06, 2011, 07:58:11 pm »

Ech, SC2 jest już w większości odkryte, ale bardzo dużo się jeszcze zmieni, na razie gra nie została tak rozpracowana, żeby chociaż w niewielkim stopniu zastąpić czymś trud ogarniania mechaniki Brood Wara. Na tę chwilę podnoszenie poziomu umiejętności w SC2 =~ 20% skillowania BW.

"Póki co" - BW jest bardziej wymagające i nie wolno z tym dyskutować. :]
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 Drukuj 
« poprzedni następny »