StarCraft Area Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 01:29:07 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
+  StarCraft Area Forum
|-+  StarCraft + Brood War
| |-+  Problemy
| | |-+  Pomoc
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Pomoc  (Przeczytany 8127 razy)
Redrum
Level 2-1
*
Wiadomości: 5


« dnia: Października 03, 2009, 08:36:43 pm »

Witam Wszystkich.

Nigdy nie grałem w Starcraft'a, a bardzo mi się gra spodobała. Jeżeli nie jest to problemem chciałbym usłyszeć od Was kilka porad ogólnych. Proszę tylko nie odsyłajcie mnie do "taktyk", jakich wiele jest w Sieci, wykonanie cudzej taktyki nie będzie nigdy w 100% tak dobre jak autora tejże.

Dziękuję i pozdrawiam,
Redrum.
Zapisane
Devourer
Level 7-3
*
Wiadomości: 448



« Odpowiedz #1 dnia: Października 03, 2009, 09:09:26 pm »

Kampanię przejdź najpierw, pograj 1v1 z kompem, repów pooglądaj. Jak już zaczniesz grać na necie to wtedy dopiero pytaj o jakieś konkretniejsze porady.
Zapisane
Kiko
VIP
*
Wiadomości: 91


SCA Graphic


WWW
« Odpowiedz #2 dnia: Października 03, 2009, 09:11:17 pm »

A cóż można Ci polecić oprócz zapoznania się z treścią strony? Jeśli chcesz grać, to bardzo fajnie. Odpal gierkę i najlepiej zacznij od kampanii - ona wprowadzi Cię w świat StarCrafta i w niej intuicyjnie powinieneś poznać techniki owej gry. Powodzenia!
Zapisane

If I am silent then I am not real
Jak vip to vip :P
Trydium
VIP
*
Wiadomości: 291


Stary ogr


WWW
« Odpowiedz #3 dnia: Października 03, 2009, 09:14:12 pm »

Taktyki zostaw sobie na później, dopóki nie ogarniesz samej gry.
Na początek obczaj sobie wszystkie jednostki i ich umiejętności. W tym celu najlepiej przejść kampanię, szybko łatwo i bez bólu.
Potem musisz sobie przyswoić kilka rzeczy, podstawy na dobry początek http://www.scarea.pl/index.php?strona=podstawy
W międzyczasie warto pooglądać jak grają zawodowcy:
http://www.teamliquid.net/vods/
http://www.youtube.com/watch?v=Msa2cOU95Fk Protoss
http://www.youtube.com/watch?v=0YWMFXH53XU Zerg
http://www.youtube.com/watch?v=ly6cO3bFxBY Terran
Jak już ogarniesz podstawy to zacznij grać, ale odpuść sobie oryginalny battle.net ponieważ ludzie tam grają na bardzo niskim poziomie i zamiast tego zapraszam na http://www.iccup.com/starcraft/sc_start.html tutaj szybko nauczysz się odpowiedniej gry. Kiedy już nabierzesz jakotakiego ogrania WTEDY dopiero zacznij szukać taktyk bo dopiero z taką wiedzą dostrzeżesz różnicę w swojej grze ;)
Pozdro
EDIT: odradzam radę Devourera (sry Dev) nie ucz się grać z kompem, złapiesz masę złych nawyków z którymi potem będziesz musiał walczyć ponieważ AI w Starcrafcie mocno ssie i żywy gracz zagra dużo sprytniej.
Zapisane

rafikozor
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Października 03, 2009, 09:27:17 pm »

Nie bardzo rozumiem, co to porada ogólna.
Okey, możesz napisać nam, co się takiego Tobie spodobało w grze?
Mi się SC nie podoba w ogóle. Ale każdy ma inne gusta. Druga sprawa... czego oczekujesz po SC? Do czego chcesz dojść? Jak chcesz się zaangażować?
Pamiętaj, że im słabiej zapytasz, tym mniej konkretną/celną dostaniesz odpowiedź. Rozpisz się jeszcze trochę proszę. Być może chcesz przyjemnie spędzić trochę czasu. Nie wiem, czego Tobie potrzeba.

StarCraft to najtrudniejsza na świecie gra "do załapania". Te taktyki, które czytasz, nie są dziełem jednej osoby, a tysięcy, z których każda wykonywała setki/tysiące prób. Jak ktoś pozbiera te doświadczenia do kupy to powstaje taktyka.

Ale chyba pierwsza ogólna porada: spróbuj polubić społeczność/konkretnych graczy, żeby ewentualnie jakoś się z nimi identyfikować.

Cytuj
odpuść sobie oryginalny battle.net ponieważ ludzie tam grają na bardzo niskim poziomie

Dzięki  :P   
Zapisane
Devourer
Level 7-3
*
Wiadomości: 448



« Odpowiedz #5 dnia: Października 03, 2009, 09:29:23 pm »

Nie wiem co ci się znowu niepodoba. "Złe nawyki" to można już w kampanii nabrać. Więc nie wiem co jest złego w 1v1 z kompem.
Zapisane
Gotrek
Administrator
*****
Wiadomości: 125



« Odpowiedz #6 dnia: Października 03, 2009, 10:16:22 pm »

EDIT: odradzam radę Devourera (sry Dev) nie ucz się grać z kompem, złapiesz masę złych nawyków z którymi potem będziesz musiał walczyć ponieważ AI w Starcrafcie mocno ssie i żywy gracz zagra dużo sprytniej.

Nie zgodzę się z tym. Owszem - nie ma większego sensu walka z komputerem, gdy masz już "jako takie" rozeznanie w grze. Jeśli jednak ktoś radzi uczyć się na kampanii, to 1v1 z kompem jest lepsze, gdyż ma warunki bliższe do realnej rozgrywki na battle.necie: dostęp do wszystkich jednostek i technologii, celem jest zniszczenie wszystkich budynków wroga, początkowa lokacja, zasoby i możliwości rozbudowy identyczne jak podczas normalnej walki. Po prostu zrezygnuj, gdy dojdziesz do wniosku, że walka z komputerem nie stanowi wyzwania i jesteś w stanie kontrolować grę zarówno w kwestii micro jak i macro. Wtedy przejdź na battle.net.

Z drugiej strony możesz także od razu zacząć grać na battle.necie, nie jest to zły pomysł. Tak czy siak, powinieneś zapoznać się wpierw ze specyfiką wszystkich ras (jednostki, budynki, słabe i mocne strony, typowe składy armii itp.) oraz mechaniki rozgrywki. Wszystko to można oczywiście znaleźć na SCA.
Zapisane

"Failing to prepare is preparing to fail".

"The last thing one knows in constructing a work is what to put first"
   — Blaise Pascal.

"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości
   — Terry Pratchett.
Trydium
VIP
*
Wiadomości: 291


Stary ogr


WWW
« Odpowiedz #7 dnia: Października 03, 2009, 10:21:02 pm »

Gotrek, komp nie zagra cheese'a, komp nie zagra taktyki, komp po prostu ssie i nawet jak się ogarnia granie vs cpu, to przeciwko żywemu graczowi jest to zupełnie inna bajka.
« Ostatnia zmiana: Października 03, 2009, 10:54:57 pm wysłana przez Der_SpeeDer » Zapisane

rafikozor
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Października 03, 2009, 10:42:47 pm »

Super. Tak myślałem. 5 ludzi się wypowiedziało i 5 różnych zdań. Co sobie ma biedny newbie pomyśleć.
Trydium, zakładasz, że Czerwony Pokój chce grać w StarCrafta. A może on chce po prostu spędzić trochę czasu przy SC, a nie grać, tak jak Devourer np.? DS zje Cię za składnię. Daj przykład świeżakowi, skoro od pierwszego posta przestrzega regulaminu  :P   .
Dev, przeczytaj, co napisałeś. Takiej pomocy byś oczekiwał jako startujący? "pooglądaj repki, a jak już wejdziesz na BN...", choć w sumie postarałeś się z odpowiedzią, jak autor tematu z pytaniem.
Okey, przestańmy (przestańcie) się kłócić, bo jeszcze się wyda, jaki tu klimat panuje.

E: Speeder, pisze się cheese, a nie chess. Jak ktoś rushuje, to nie gra w szachy.  :P 
Zapisane
Der_SpeeDer
Global Moderator
*****
Wiadomości: 343


Jaszczury GÓRĄ!


« Odpowiedz #9 dnia: Października 03, 2009, 10:48:40 pm »

Trydium, zakładasz, że Czerwony Pokój

Ooo, a pan Lśnienia nie czytał, ani nie oglądał?
Niech pan przeczyta ksywę nowicjusza na wspak, tak na początek.

Okey przestańmy (przestańcie) się kłócić, bo jeszcze się wyda, jaki tu klimat panuje

No więc jaki klimat tu panuje? Rozbieżność poglądów kilku ludzi na jedną sprawę nie jest niczym dziwnym, a jak na razie obecnej wymianie zdań daleko do kłótni.

Przy okazji, zgodziłbym się z Gotrekiem w jednej kwestii - jeśli ktoś się nie orientuje w SC, to gry przeciwko pojedynczemu kompowi na custom scenario są jak znalazł. Taki Trydium, teraz - po iluś tam latach grania w StarCrafta - mądry, wyzywa kompa od tego, co ssie, a sam przecież kiedyś na mur beton zbierał baty od tego "suckera", tak jak my wszyscy tu stoimy.
Zapisane

"Mów mądrze do głupca, a nazwie cię idiotą"

Eurypides
SirRaspberry
VIP
*
Wiadomości: 354


Krystal fan


« Odpowiedz #10 dnia: Października 03, 2009, 11:29:54 pm »

Po prostu graj. Najlepiej z ludźmi.
Jeżeli chcesz grać, to najlepiej:
Przejdź kampanię_(dla poznania skilli i jednostek).
Wchodź do gier 1/1 noob, potem 2/2 noobs i oglądaj wszystkie replaye gier, w których przegrałeś_(Przy tabeli z wynikami jest guzik "save replay") i patrz, czym cię zjechali.
Jak już będziesz sobie jako tako radził, zacznij czytać strategię.
Ja tak zacząłem i wyszło nie najgorzej :P.

A jeżeli chcesz spędzić trochę mile spędzonego czasu przy SC, to polecam:
Przejść kampanię_(dla poznania skilli i jednostek).
Grać w umsy_(Use Map Settings).


PS: Nie polecam mieszać, graj w to, co ci bardziej odpowiada. Ja mieszałem i miałem ostre wahania skilla ;]

PS: Znowu robicie syf, raz już pisałem, żebyście nie straszyli nowych. Chciał porady, jak zwykle jest dyskusja między wami_(jeszcze, żeby na temat...). Mam nadzieje, że mod usunie posty nie związane.

Aha, witam na forum ;].
« Ostatnia zmiana: Października 03, 2009, 11:35:27 pm wysłana przez Der_SpeeDer » Zapisane

And that's to say "thank you".
Gotrek
Administrator
*****
Wiadomości: 125



« Odpowiedz #11 dnia: Października 03, 2009, 11:43:35 pm »

Gotrek, komp nie zagra cheese'a, komp nie zagra taktyki, komp po prostu ssie i nawet jak się ogarnia granie vs cpu, to przeciwko żywemu graczowi jest to zupełnie inna bajka.

W tym rzecz przecież. Newbie też, jak to kulturalnie ująłeś, ssie, więc nie widzę nic w złego w graniu z kompem, który też ssie. Dla mnie to dużo lepsze niż kampania, która rozwija dużo mniej ważne umiejętności (typu my grupujemy wojsko za 150 supply, a wróg wysyła małe samobójcze grupki, które padają na linii wieżyczek).

Nie mówię o tym, żeby traktował komputera równorzędnie z żywym przeciwnikiem. W grze 1v1 z kompem powinien dążyć nie do wygranej jako takiej, ale do opanowania gry na poziomie produkcji z kilku fabryk naraz i reagowanie na zdarzenia instynktownie, a nie "wybudowałem starport i co ja teraz z nim zrobię".

Jeszcze raz zaznaczam, że może umiejętności zdobywać normalnie na battle.necie (o ile zna podstawy), chociaż tam poziom gry podlega dużym wahaniom i trudniej tu mówić o wyrabianiu nawyków dla początkującego... no chyba, że masz sparring partnera o poziomie nieco wyższym niż twój. Mnie to najbardziej odpowiadało - zawsze można dogadać się co do taktyki i ewentualnych "forów", tudzież dla odprężenia zagrać jakiegoś UMSa lub 2v2 z kumplem po naszej stronie.

Co do uwag odnośnie postów - na razie wiadomości są w temacie, więc nie ma potrzeby ich usuwania. Miło było by jednak jakby sam bezpośrednio zainteresowany się wypowiedział, co mogłoby uciąć dyskusję i niepotrzebne powielanie treści.
Zapisane

"Failing to prepare is preparing to fail".

"The last thing one knows in constructing a work is what to put first"
   — Blaise Pascal.

"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości
   — Terry Pratchett.
Redrum
Level 2-1
*
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #12 dnia: Października 03, 2009, 11:47:07 pm »

Więc rozwinę, tak jak mnie poproszono. Co mi się podoba w Starcraft'cie? Ciężko mi to określić. Znajomy z uczelni grał sobie w tę grę i mi się spodobało. Wyglądało to tak banalnie prosto, jednak okazało się prawdziwym wyzwaniem, to też kolejny powód. Nie lubię kiedy coś jest proste.

Co do BattleNet-u, to niestety, ale nie mam zamiaru na nim grać. Jeżeli chodzi o gry jestem zadeklarowanym singlem. Jeżeli chodzi o różnice między komputerem, a graczem, to zdaję sobie sprawę jak wielka to różnica. Komputer nie stosuje taktyk. Zawsze gra tak samo zgodnie z algorytmami. Gracz natomiast używa intelektu, sprytu, dlatego zawsze góruje nad maszyną, co nie jest zresztą niczym dziwnym, Ameryki nie odkryłem.

Dlaczego chcę grać? A po co się gra? Żeby miło spędzić czas. Pamiętacie taką grę Earth2150: The Moon Project? Jest podobna, trzy frakcje, badania technologi... Ale, choć w tej grze mało kto dawał mi radę, to Starcraft bije ją na głowę, jest o wiele trudniejszy i to mi się też podoba.

Następna sprawa - porada ogólna. Ciekawią mnie Wasze kolejne kroki. Np: stawiamy pierwsze budynki do jednostek, bunkry/działka, potem atakuje CPU pierwszopoziomowymi jednostkami. Obroniłem się, ale co dalej? Jak ulepszać technologie (jakaś preferowana kolejność?), jakie jednostki do czego? Wiem, zapewne w kampani bym się tego nauczył, ale zależy mi na opini starszych starzem graczy.

Padło stwierdzenie "5 różnych opini, co ma zrobić biedny newbie?". Otóż biedny newbie ma zamiar sprawdzić wszystko o czym napisaliście, po to ten temat. Jak mi nie będzie pasował jeden sposób, sprawdzę drugi i tak aż do skutku.

Ale chyba pierwsza ogólna porada: spróbuj polubić społeczność/konkretnych graczy, żeby ewentualnie jakoś się z nimi identyfikować.

Polubić? Nie bardzo rozumiem co masz na myśli, nie mam powodu by kogoś nie lubić, nie mam też powodu by kogoś lubić. I o jakich społecznościach mówisz?

PS: Czerwony pokój to Red room, a nie Redrum. Polecam S. Kinga Lśnienie, książkę.

Dziękuję za odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Października 03, 2009, 11:51:43 pm wysłana przez Der_SpeeDer » Zapisane
SirRaspberry
VIP
*
Wiadomości: 354


Krystal fan


« Odpowiedz #13 dnia: Października 04, 2009, 12:18:58 am »

Single Player w Sc, i nie kampania. No dobra, każdy lubi coś innego.

Np: stawiamy pierwsze budynki do jednostek, bunkry/działka, potem atakuje CPU pierwszopoziomowymi jednostkami. Obroniłem się, ale co dalej? Jak ulepszać technologie (jakaś preferowana kolejność?), jakie jednostki do czego?
Napisałeś bunkry/działka, więc wnioskuję, że grasz Terrem.
Pytasz, co dalej. Wiesz, samą obroną nie wygrasz w niczym.
Najlepiej od razu atakować.
Terem na kompa polecam piechotę. Pakuj Stim Packi (strzykawka, w Academy - podstawa), zasięg Marines (obok), i najlepiej obrażenia i armor. Możesz spróbować mechować (jednostki z Factory), lub wspomóc się lotnictwem, ale na CPU piechota wystarczy nawet w końcowych fazach gry.
Jeżeli jednak chcesz grać mechami, niezbędny jest upgrade "Siege mode" dla czołgów, inne początkującym się nie przydadzą. Daruj sobie miny (przynajmniej na_razie) bo sam się nimi zabijesz (to nie arogancja, doświadczenie).

Zresztą niepotrzebnie to piszę, gdyż na SCA jest bardzo wyczerpujący temat, dział "jak grać z kompem".

Tak czy inaczej zachęcam cię do grania z ludźmi (ot, choćby ze mną, miałem dużą przerwę, a terem w_ogóle nie gram). Uwierz mi, że gra na kompa (który tylko raz, po odbytych z nim 5 grami, zaskoczył mnie darem(Dark Templarem?)) to prosta droga do odłożenia SC.

POWODZENIA.


PS: Początkujący często nie rozumieją, czemu np: Dragoony nie radzą sobie tak dobrze z Zealotami, ze swoim 20 dmg, lub np: Ghosty z Dragoonami. Dzieję się tak, ponieważ różne typy ataków, działają na różne typy jednostek. To tylko dodatek i na_razie nie bierz go tak mocno pod uwagę.

Concussive - 1/4 dmg vs duże unity, 1/2 vs średnie unity, full vs małe unity
Explosive - 1/2 dmg vs małe unity, 3/4 vs średnie unity, full vs duże unity (proszę łaskawie wrócić do szkoły podstawowej i nauczyć się operować ułamkami, zamiast wchodzić na forum po to, żeby pisać nowicjuszowi głupoty)
Normal - full vs all units

Concussive - Vulture, Firebat, Ghost
Explosive - np: Dragoon, Siege Tank, Hydralisk
Normal - np: Lurker, Zealot, Marine

Małe - np: Zergling, Marine, Zealot
Średnie - np: Vulture, Hydralisk, Corsair
Duże - np: Dragoon, Ultralisk, Siege Tank

Kolejne zamotanie: Protosski shield, otrzymuje zawsze 100% obrażeń.
« Ostatnia zmiana: Października 04, 2009, 01:13:31 am wysłana przez Der_SpeeDer » Zapisane

And that's to say "thank you".
Devourer
Level 7-3
*
Wiadomości: 448



« Odpowiedz #14 dnia: Października 04, 2009, 12:28:24 am »

Trzeba było tak od razu napisać :). Z porady ogólnej to 1v1 może być za trudne na początek, jak się nie zna jednostek. Może lepiej przejdź tą kampanię, a potem graj te 1v1 z kompem.
Ciężko o jakąś poradę ogólną. Na stronie masz opisy wszystkich jednostek w grze. Ogólnie to powinieneś mieć nad kompem przewagę ekonomiczną (starać się mieć więcej baz), aby wydobywać więcej surowców, rozbudowywać szybciej technologię i tworzyć więcej jednostek. Ale żeby coś dokładniej powiedzieć, to można_by zapisać kilka stron :D. Bo wszystko zależy:
- jaki matchup grasz (znaczy jaką rasą przeciwko jakiej rasie - np. Terran vs Protoss),
- czym cię komputer zaatakował,
- co masz w bazie, co ma w bazie komputer itp...

Sirraspberry - nie wiem, czy sama piechota wystarczy początkującym. Ja bym się raczej skupił na Tankach (z 1-2 oddziały) + coś do obrony (Goliathy/ Battlecruisery) + 1-2 Vessele jako detectory.
« Ostatnia zmiana: Października 04, 2009, 01:03:23 am wysłana przez Der_SpeeDer » Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
« poprzedni następny »