StarCraft Area Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 24, 2024, 01:46:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
+  StarCraft Area Forum
|-+  Offtopic
| |-+  Dyskusje dowolne (Moderator: oOldXman)
| | |-+  Panasonic G1 - opinie, sugestie, doświadczenia.
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Panasonic G1 - opinie, sugestie, doświadczenia.  (Przeczytany 4603 razy)
deimos0
Newsman
*
Wiadomości: 251


Light's champion in stronghold of darkness


« dnia: Czerwca 03, 2009, 09:20:43 pm »

Dziwna mnie spotkała przygoda - wybrałem się otóż z zamiarem kupna lustrzanki cyfrowej. Zwiedziłem kilka sklepów, parę marketów, poznałem gros opinii (nie licząc wywiadu w sieci). Jako użytkownik Minolty, zdecydowałem się na pozostanie w systemie i przesiadkę na cyfrową A200. (Wiem, to Sony, szumi, jest drogie, jest dzieckiem marketingu, to lans - nie interesuje mnie to, zapoznałem się z charakterystyką i ten aparat wybieram, więc ta kwestia akurat dyskusji nie podlega)Problem pojawił się, gdy przyszło do zamówienia w ostatecznie wybranym sklepie - sprzedawca naskoczył na mnie, mówiąc poważnie że lustrzanki cyfrowe to już przeżytek i wspomniany w tytule Panasonic G1 to przyszłość cyfrowej fotografii (dla niewtajemniczonych - to jakby pomost między sprzętem z wymiennymi obiektywami, a minimalizacją rozmiarów: usunięto lustro). Jestem po lekturze paru artykułów i trzeba przyznać, że nowy system micro 4:3 prezentuje się ciekawie, gdyby nie np. sample na fotopolis - gdzie szumy mnie powaliły. Nie mówiąc o dostępności obiektywów. Wiem, że to nowy system, ale zapał jest chyba przedwczesny. Aparat posiada kilka interesujących funkcji - np. podgląd efektu jaki uzyskamy przy różnych czasach otwarcia migawki, ciągły live view czy wygodny odchylany wyświetlacz. AF również podobno jest całkiem szybki. Użytkowników zainteresowanych tematem zachęcam do wyrażenia swoich opinii (a ja poczekam na swoją A200).
Zapisane

"There is no greater burden than choosing who to save" - Kamahl, Fist of Krosa
Trydium
VIP
*
Wiadomości: 291


Stary ogr


WWW
« Odpowiedz #1 dnia: Czerwca 03, 2009, 11:03:49 pm »

Mam A200, zmiata konkurencję w swojej kategorii cenowej, i wcale tak znowu nie szumi :P Tylko do zdjęć z lampą obiektów mocno zbliżonych potrzebna będzie lampa zewnętrza ponieważ ta wbudowana jest za nisko osadzona. 3,5 klatki na sekundę daje sporo radochy no i mamy możliwość automatycznego bracketingu, więc można się bawić w zdjęcia HDR (ponoć tak to się nazywa:P )

Panasonic G1
Przetwornik obrazu
Matryca   Typ   Live MOS
- system czyszczenia matrycy
Wielkość   - 17.3 x 13.0 mm [4/3]
Piksele   13.1 MP
Efektywne piksele   12.1 MP

----------------------------------------------
Sony A200
Matryca   Typ   CCD
- system czyszczenia matrycy
Wielkość   - 23.6 x 15.8 mm [APS-C]
Piksele   10.8 MP
Efektywne piksele   10.2 MP
---------------------------------------------
http://www.optyczne.pl/23.1-artyku%C5%82-Czarowanie_megapikselami_Wst%C4%99p.html

No i IMO lustro jest lepsze bo daje lepsze pokrycie kadru. Dodatkowo przy A200 (rozumiem, że kolega bawi się fotografią a nie potrzebuje aparatu na wczasy) nie kusi nas do kadrowania wyświetlaczem, a w wizjerze można się skupić na kadrowaniu, no i nie przeszkadza nam żadne słoneczko. Nie wiem jak to będzie z tymi konstrukcjami bez lustra, ale wydaje mi się, że to będzie tylko chwyt na naiwniaków, żeby poczuli się fajniejsi. A ci, co aparat wykorzystują troszkę bardziej i tak zdecydują się na lustra.
Zapisane

deimos0
Newsman
*
Wiadomości: 251


Light's champion in stronghold of darkness


« Odpowiedz #2 dnia: Czerwca 04, 2009, 05:46:08 pm »

Głównym argumentem za hybrydami pokroju G1 i micro 4/3 jest głównie kompaktowość i bezgłośność działania (cóż, niektórym przeszkadza trzask migawki i lustra - ja nie bawię się w podchody street, ani naturę więc... ;) ). Poza tym zmniejszenie wielkości obiektywów. Nie powiem, drugą, bądź trzecią generację takich aparatów może sobie sprawię. Dziwi mnie trochę ciągła ekspozycja matrycy na warunki zewnętrzne - poza analogami, czegoś takiego na oczy nie widziałem :D Z Sony rezygnować nie mam zamiaru (jasne, A200 nie ma LV, uchylnego lcd i w testach wypada słabiej od konkurentów, ale to w końcu DSLR z entry-level, więc poziomu EOS-a 5D Mk II chyba nie ma co oczekiwać -.-). Z tego, co na razie można wyczytać G1 szybkością i celnością AF dorównuje lustrzankom, jednak kadrowanie w słabszym świetle na lcd to raczej kiepski pomysł. Crop 2x też jest, powiedzmy, co najmniej dziwny jak i kompatybilność obiektywów (systemowych jest delikatnie mówiąc mały wybór). Na aparat zwróciłem uwagę właśnie przez nachalny marketing sprzedawcy (proponował mi nawet swojego nikona w zestawie z dwoma szkłami za 800zł - szkoda, że nie zapytałem jaki). Pan ten obwieścił zmierzch lustrzanek, czym skłonił mnie do zapoznania się z Panasoniciem - z informacji na forach wynika, że body dostępne jest od końca 2008 r. i mimo entuzjazmu fanów systemu 4/3 rewolucja póki co się nie dokonała. Ciekaw jestem jak sprawa zacznie wyglądać, gdy bliżej przyjrzy się temu Canon czy Nikon (no, wspomnijmy jeszcze o Sony i Pentaxie).
Zapisane

"There is no greater burden than choosing who to save" - Kamahl, Fist of Krosa
spychi
Promotor
*
Wiadomości: 81


Twilight Spychi


« Odpowiedz #3 dnia: Czerwca 04, 2009, 09:07:46 pm »

Ja kocham dźwięk mojego Caniego 250D. Szumów za bardzo nie ma, a zdjęcia pstryka ekstra. Mogę się pochwalić szeroką galerią zdjęć zrobioną przez niego.
Jestem fotografem amatorem, a to jedna z moich galerii na BF:
http://www.blizzforums.com/showthread.php?t=353&page=28
http://www.blizzforums.com/showthread.php?t=353&page=29
http://www.blizzforums.com/showthread.php?p=451928#post451928
http://www.blizzforums.com/showthread.php?p=437072#post437072
http://www.blizzforums.com/showthread.php?p=435714#post435714

Co do tej hybrydy to nie jestem pewien, nie miałem styczności z tym aparatem, co więcej pierwszy raz czytam o takim czymś.
Ciekawe rozwiązania.

P.S. Mój brat kiedyś miał świetną lustrzankę od Minolty, która zresztą robi świetne aparaty.
Zapisane

deimos0
Newsman
*
Wiadomości: 251


Light's champion in stronghold of darkness


« Odpowiedz #4 dnia: Czerwca 04, 2009, 09:48:41 pm »

Rozwiązania istotnie ciekawe, ale sentyment do klasycznego lustra... ;) Poza tym cyrk z obiektywami (szczególnie crop i kompatybilność AF)skutecznie na razie zniechęca do bliższej znajomości. Nie mówiąc już o tym, że nawet biorąc go jako dodatkowe spacerowe body, Olympus i spółka to nie moja bajka. Minoltę mam analogową ;) niestety upolowanie cyfrowego D7D było wtedy, i wciąż jest, sporym problemem, dlatego zostało Sony ;)

BTW - Spychi rzeczywiście fajna kolorystyka - miejscami jakby nieco wpadały w cross, ale przyjemnie, przyjemnie ;)
Zapisane

"There is no greater burden than choosing who to save" - Kamahl, Fist of Krosa
spychi
Promotor
*
Wiadomości: 81


Twilight Spychi


« Odpowiedz #5 dnia: Czerwca 04, 2009, 09:52:23 pm »

Przyznaje, że Olympus nie robi dobrych high-endowych lustrzanek, co więcej jedyne aparaty jakie im wychodzą (z mojej obserwacji) to kompakty.
Uwielbiam robić portrety, panoramiczne zdjęcia oraz zdjęcia super-macro.
Czasami wyjście na łono natury tak z kilka klocków od miasta i porobienie zdjęć po stresującym dniu rozluźnia.
O to jedno z bardziej udanych macro-zdjęć:



http://img192.imageshack.us/img192/6218/img1585i.jpg
Zapisane

deimos0
Newsman
*
Wiadomości: 251


Light's champion in stronghold of darkness


« Odpowiedz #6 dnia: Czerwca 04, 2009, 10:04:51 pm »

Z Olkiem jest ten problem, że (jeśli dobrze pamiętam)od bodaj 2005 r. rozwój obiektywów przystanął. Fakt, kitowe szkła są ok ale trzeba się chyba mocno uprzeć by wiązać przyszłość z tym systemem - może coś ruszy się po tym Panasonicu. Hmm a nie myślałeś o jakimś Fuji i Raynoxie do tego? Nie miałem tego w rękach, ale słuchy chodzą, że w takim zestawie macro bardzo ładnie wychodzi ;) Do portretów mam zamiar się wziąć, gdy tylko znajdę "ofiarę" - z tym akurat u mnie krucho, więc klisza uwieczniała dotąd tylko przyrodę (a mój obiektyw do macro nie dysponuje niestety satysfakcjonującym zbliżeniem - w miarę spłaty A200 pomyślę wtedy o odpowiednim obiektywie i może pierścieniach do tego) :D
Zapisane

"There is no greater burden than choosing who to save" - Kamahl, Fist of Krosa
Trydium
VIP
*
Wiadomości: 291


Stary ogr


WWW
« Odpowiedz #7 dnia: Czerwca 05, 2009, 08:45:12 am »

Spychi jak ja polecam założenie galerii na deviantart ;) www.trydium.deviantart.com - a pochwale się, co mi tam ;p
Zapisane

spychi
Promotor
*
Wiadomości: 81


Twilight Spychi


« Odpowiedz #8 dnia: Czerwca 05, 2009, 01:40:53 pm »

Ja mam na "deviancie" ale muszę te konto odświeżyć, bo praktycznie tam nie ma nic.

http://spychi.deviantart.com/
Zapisane

Strony: [1] Drukuj 
« poprzedni następny »