StarCraft Area Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 11:57:53 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
+  StarCraft Area Forum
|-+  StarCraft + Brood War
| |-+  Fabuła
| | |-+  System podległości wojskowej u Protossów.
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: System podległości wojskowej u Protossów.  (Przeczytany 19853 razy)
SirRaspberry
VIP
*
Wiadomości: 354


Krystal fan


« dnia: Lipca 12, 2015, 09:11:28 pm »

Ostatnio się mocno zastanawiałem nad tym kto jest ważniejszy (kto posiada większą władzę), Preator czy Executor?

Ktoś znalazł na ten temat jakąś informację?
Zapisane

And that's to say "thank you".
Gotrek
Administrator
*****
Wiadomości: 125



« Odpowiedz #1 dnia: Lipca 12, 2015, 09:38:13 pm »

Sądzę, że miałeś na myśli Praetora.

Jeśli dobrze rozumiem wikipedię, to "przywódcą kasty Templarów" jest Executor. Nad nim pewnie jest autorytet kasty Sędziów (powiedzmy, że takie jest tłumaczenie Judicator) lub przynajmniej Conclave, bo Aldaris wydawał wiążace rozkazy Tassadarowi, a także Hierarcha (który jest chyba ponad kastami w ogóle). Natomiast Praetor jest określany po prostu jako wysoka (prestiżowa ranga).

Z tego by wynikało, że Executor jest raczej ważniejszy... natomiast kto ma jakie prawa (i obowiązki) nie wiadomo. Tak samo nie wiadomo czy czasem nie są to dwa stanowiska nie mające ustalonej hierarchi między sobą.
Zapisane

"Failing to prepare is preparing to fail".

"The last thing one knows in constructing a work is what to put first"
   — Blaise Pascal.

"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości
   — Terry Pratchett.
SirRaspberry
VIP
*
Wiadomości: 354


Krystal fan


« Odpowiedz #2 dnia: Lipca 15, 2015, 12:37:34 pm »

Tak, dopiero teraz zauważyłem, że to rzeczywiście Praetor.
Niby masz rację, ale na początku Broodwar Artanis zostaje Praetorem, a był już przecież Executorem.
Do tej pory rozumiałem to jako awans, teraz już sam nie wiem...

Według wiki miano Executora ma też osoba, której Executor powierzył część wojska.
W sc2 jest wspomniany High Executor. Wydaje mi się teraz, że hierarchia się nie zmieniła i zawsze był jeden ,,główny" Executor i Ci którym zostało powierzone wojsko/zadanie. Stąd każdy dowódca mógł być właśnie Executorem.

Dalej jednak nie jestem pewien, czy są jakieś relacje między tymi tytułami, a jeśli tak to kto jest wyżej. Być może, ze tak jak zasugerowałeś Praetor to tytuł specjalny/honorowy.

Na swoje potrzeby przyjmę więc, że (High) Executor > Praetor > Executor


Może coś przeoczyłem?

Edit: nadmienię tylko, że w sc 1 nie było hierarchy, tylko Head of the Conclave. Wydaje mi się to bardziej podobne do prezesa rady ministrów niż króla.
Dopiero w sc2 Artanis otrzymuje tytuł Hierarch, co jest mylące bo jest to system niemal identyczny do Conclave. Jedyną różnicą jaką widzę są sami członkowie (bardziej zrownoważona i zrożnicowana ilość ( chyba 1 przedstawiciel na plemię, ale głowy nie dam)) oraz potencjalnie ich ilość, ponieważ nie znalazłem na ten temat informacji. Chociaż Heart od the Conclave było znane również jako Great Forum, co może sugerować właśnie większą ilość lub po prostu podkreślać ważność samego Conclave.

Edit2: przypomniałem sobie teraz, że w sc2 jednostki dostają rangi za zabójstwa, a najwyższą jest Executor. Praetor nieobecny. Przemawia to na korzyść teorii o randze specjalnej.
« Ostatnia zmiana: Lipca 15, 2015, 12:55:59 pm wysłana przez SirRaspberry » Zapisane

And that's to say "thank you".
Gotrek
Administrator
*****
Wiadomości: 125



« Odpowiedz #3 dnia: Lipca 15, 2015, 03:08:01 pm »

Nie do końca jestem pewny analogii między Hierarchą i Konklawe... Konklawe mogło mieć realną władzę nad innymi kastami, ale było jednak organem kasty Sędziów... Hierarcha wygląda mi bardziej na monarchę, mającego wpływ poza "sądownictwem" i wojskowością. Na upartego oznaczałoby to, że Hierarcha to jednoosobowe uogólnione Konklawe.
Zapisane

"Failing to prepare is preparing to fail".

"The last thing one knows in constructing a work is what to put first"
   — Blaise Pascal.

"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości
   — Terry Pratchett.
SirRaspberry
VIP
*
Wiadomości: 354


Krystal fan


« Odpowiedz #4 dnia: Lipca 15, 2015, 10:54:06 pm »

Zbaczamy z tematu, ale http://starcraft.wikia.com/wiki/Hierarchy
Masz tutaj rację, że kasty sędziów chyba już nie ma jako takiej, ale rządy pozostały sprawowane na tej samej zasadzie. Być może, że hierarcha będzie miał większy wpływ niż przewodniczący Conclave, ale tego dowiemy się już niedługo.
Zapisane

And that's to say "thank you".
Strony: [1] Drukuj 
« poprzedni następny »