StarCraft Area Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 08:18:31 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
+  StarCraft Area Forum
|-+  StarCraft + Brood War
| |-+  Dyskusje ogólne
| | |-+  Zergi czy Zergowie
« poprzedni następny »
Ankieta
Pytanie: Jaka forma tłumaczenia jest lepsza?
Zergi - 11 (30.6%)
Zergowie - 25 (69.4%)
Głosów w sumie: 0

Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: Zergi czy Zergowie  (Przeczytany 13968 razy)
Negro
Abaddon
Administrator
*****
Wiadomości: 173


The Armageddon is coming...


« dnia: Listopada 16, 2008, 08:38:26 pm »

Temat już się przewijał na poprzednim forum, nawet niejednokrotnie, jednak mimo tego poruszę go znowu.
Jaka forma tłumaczenia słowa Zergs jest według was lepsza - Zergi czy Zergowie?

Z jednej strony są to bardziej zwierzęta niż istoty rozumne, toteż lepiej pasowało by Zergi. Z drugiej jednak strony jest to dość potężna siła, którą można stawiać na jednej półce z Terranami i Protossami (Xel'Naga sobie darujemy).

Głosujcie w ankiecie, jednocześnie uzasadniając w kilku zdaniach swój wybór.
Zapisane

HiDie
Level 3-5
*
Wiadomości: 49


aka Av


« Odpowiedz #1 dnia: Listopada 16, 2008, 08:48:00 pm »

Tłumaczenie Zergi jest dobre, ponieważ takie określenie pasuje do rzeczy, zwierząt.
Po za tym końcówka -s wskazuje na l. mnogą. I także byłbym za Zergi. Duża litera oczywiście bo to gatunek i nazwa własna.

Końcówka -owie raczej kojarzy mi się z odmianą osób.
Zapisane

"Nie boję sie śmierci, byłem martwy przez miliardy, miliardy lat zanim się narodziłem i nie doznałem nawet najdrobniejszej niedogodności z tego powodu."
Mark Twain
sap
Recenzent
*
Wiadomości: 270


« Odpowiedz #2 dnia: Listopada 16, 2008, 09:10:07 pm »

Według mnie Zergowie. Sądzę, iż są to wbrew pozorom wysoko rozwinięte istoty. Zresztą jak już wspomniałeś, Negro - są bardzo potężne, mają ogromny potencjał i tworzą zgraną "społeczność".
Zapisane
rafikozor
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Listopada 16, 2008, 09:10:25 pm »
Modyfikuj wiadomość

Zergowie? Kto powiedział, że "Zerg" jest rodzaju męskiego? Nie mówię, że nie jest (bo nie wiem), ale wyrazy pochodzenia obcego zwykle dostają rodzaj nijaki... a te końcówkę "i" w liczbie mnogiej; generalnie, gdyby Zerg miał polskie pochodzenie stawiałbym na "Zergowie", ale jest jak jest, więc zdecydowanie ZERGI (fuc**** 3 hatch hydra wrrrrr)

e: czasem jeszcze mówię/czytam "ci Zerdzy" głupio brzmi, ale też ma sens chyba, właściwie pada jakiś wulgarny epitet typu "j****i Zerdzy"... kto im dał te hydry?
« Ostatnia zmiana: Listopada 16, 2008, 09:19:35 pm wysłana przez rafikozor » Zapisane
Euronymous
Level 7-3
*
Wiadomości: 454


www.burzum.org


« Odpowiedz #4 dnia: Listopada 16, 2008, 10:52:05 pm »

Sam fakt, że są to istoty raczej bliższe zwierzętom niż istotom rozumnym, bardziej pasuje tu "Zergi". Z drugiej strony niezbyt dobrze to brzmi... Nie wiem czemu, ale "Zergowie" brzmi poważniej i bardziej pasuje do tej rasy. "Zergi" za to są używane bardzo często w mowie potocznej (czyt. jak rozmawiam z kolegami), jednak w FPVODach czy guidach bym raczej wyrażał się "Zergowie".

W takim razie nie wiem, na co zagłosować. :)
Zapisane
Gotrek
Administrator
*****
Wiadomości: 125



« Odpowiedz #5 dnia: Listopada 16, 2008, 11:05:59 pm »

Kogo mamy nazywać? Same rodzaje bojowe czy wraz z Oveermindem i Cerebrate'ami? Pytania jest zasadne i sprowadza się do tego czym jest Zerg (larwa, Zergling, Overmind...).

Bezpiecznym założeniem jest, że mamy nazwać całą społeczność, cały Rój, całą cywilizację, cały organizm.

W takim razie nie można pominąć Overminda i Cerebrate'ów. Bez nich Rój nie osiągnął by ułamka tego, co zdobył, podbił, zniszczył i... stworzył...

Patrząc na to w ten sposób, stwierdzamy, że Zerg jako cywilizacja jest w stanie odczuwać gniew, radość czy strach. Cechuje ich KULTURA i dobytek kulturalny. Zerg nie buduje oper i nie wpuszcza na skrzyżowaniu migając światłami, ale gromadzi trofea, historię (nie w formie przekazów ustnych czy dokumentów, lecz mózgu Overminda i/lub Cerebrate'ów). Poza tym, o ile Overmind zdaje się świetnie panować nad swoimi "dziećmi" (przypomina to Rzym - świetnie zorganizowane państwo-organizm wraz z cesarzem / impreatorem na czele), jednak pomiędzy samymi Cerebrate'ami dochodziło lub mogło dochodzić do aktów zazdrości, zdrady i samodzielnego myślenia.

Poza tym Zerg (jako cywilizacja) jest samoświadomy, cechuje go ambicja i coś więcej niż przedłużenie gatunku (lub raczej inne jego nazwanie).

Rój jest ekspansywny. Przypomina to Matrixa. Agent Smith mówi (choć nAiL mógłby to chyba lepiej zacytować): "zauważyłem, że wy ludzie nie jesteście tak naprawdę ssakami. Każdy ssak stara się żyć w swej niszy ekologicznej, mając naturalnych wrogów i tworzy stabilny ekosystem lub wymiera. JEdnak wy ludzie rozprzestrzeniacie się jak zaraza, jak wirus. Zużyjecie całe zasoby ziemi, o ile wcześniej nie pozabijacie się nawzajem". Tą cechę przejawiają Terranie, Zergowie oraz Protossi (lecz każda w innym stopniu).

Nie przejawiają jej ani szympansy, ani delfiny, ani Slothien czy inne stworzenia z uniwersum StarCrafta (jako gatunek / cywilizacja).

Z tych względów uważam, że właściwsza jest nazwa Zergowie, o ile odnosimy się do całości, tej całości, która osiągnęła to, co osiągnęła podczas SC, SC:BW i wydarzeń, których nie znamy.

--- End of transmission ---
Zapisane

"Failing to prepare is preparing to fail".

"The last thing one knows in constructing a work is what to put first"
   — Blaise Pascal.

"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości
   — Terry Pratchett.
Negro
Abaddon
Administrator
*****
Wiadomości: 173


The Armageddon is coming...


« Odpowiedz #6 dnia: Listopada 16, 2008, 11:19:18 pm »

Na to czekałem. Wcześniej się jeszcze trochę wahałem, jednak przekonałeś mnie. Też jestem za formą Zergowie, co dodatkowo podkreśla znaczenie podmiotu, o którym się wyrażamy.

Zergowie? Kto powiedział, że "Zerg" jest rodzaju męskiego? Nie mówię, że nie jest (bo nie wiem), ale wyrazy pochodzenia obcego zwykle dostają rodzaj nijaki...

Forma tłumaczenia nijak ma się do płci. Zauważ analogię do Protossi, nie Protossy.

Ps. Taka ciekawostka, bo może nie wszyscy wiedzą. Tolkien w swoich książkach zrezygnował ze słowa Elfy (Elves) na Elfowie (Elven). To dlatego by właśnie podkreślić, iż odnosi się to do rasy rozumnej, równej człowiekowi. Podobnie zrobił z Krasnoludami - Dwarven, nie Dwarves.
Zapisane

Gotrek
Administrator
*****
Wiadomości: 125



« Odpowiedz #7 dnia: Listopada 16, 2008, 11:45:26 pm »

Ps. Taka ciekawostka, bo może nie wszyscy wiedzą. Tolkien w swoich książkach zrezygnował ze słowa Elfy (Elves) na Elfowie (Elven). To dlatego by właśnie podkreślić, iż odnosi się to do rasy rozumnej, równej człowiekowi. Podobnie zrobił z Krasnoludami - Dwarven, nie Dwarves.

Ty chyba czytasz w moich myślach :P. Ja zwykle zostaje przy "elfy", aczkolwiek zamiast "krasnoludy" czy "krasnoludowie", używam określenia "krzaty" lub "krzatowie".
Zapisane

"Failing to prepare is preparing to fail".

"The last thing one knows in constructing a work is what to put first"
   — Blaise Pascal.

"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości
   — Terry Pratchett.
Lukin
Administrator
*****
Wiadomości: 108



« Odpowiedz #8 dnia: Listopada 17, 2008, 01:36:11 am »

Czytając książki o SC takie jak "StarCraft #1: Krucjata Liberty'ego" oraz "StarCraft #2: W cieniu Xel'Nagi" wielokrotnie natknąłem się na formę "Zergi". Nie pasowało mi to w ogóle w odniesieniu do całej rasy. I to raczej tylko moja osobista opinia, ale zawsze i wszędzie stosuję i uważam za lepszą formę "Zergowie". Wszędzie na SCA zapewne też widnieje ta forma odmiany, a przynajmniej w tekstach mojego autorstwa lub po mojej korekcie.

Zergi nie pasuje mi razem w zestawieniu z resztą ras. Terranie, Zergowie, Protossi - OK, ale Terranie, Zergi, Protossi - jakoś mnie to nie podnieca. Dlatego też zagłosowałem na Zergowie.
Zapisane
Gotrek
Administrator
*****
Wiadomości: 125



« Odpowiedz #9 dnia: Listopada 17, 2008, 02:32:52 am »

Terranie, Zergi, Protossi - jakoś mnie to nie podnieca

Powiedz tylko kiedyś, że podnieca, a na prawdę jak spotkam cię w C-1, to będę udawał, że nie znam :P.
Zapisane

"Failing to prepare is preparing to fail".

"The last thing one knows in constructing a work is what to put first"
   — Blaise Pascal.

"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości
   — Terry Pratchett.
Der_SpeeDer
Global Moderator
*****
Wiadomości: 343


Jaszczury GÓRĄ!


« Odpowiedz #10 dnia: Listopada 17, 2008, 05:58:48 pm »

Ja oddałem swój głos na formę "Zergowie".

Dopuszczalne jest według mnie używanie obu wyrażeń, jednak "Zergowie" brzmi zdecydowanie lepiej. "Zergi" w moim mniemaniu ma potoczne brzmienie.
Zapisane

"Mów mądrze do głupca, a nazwie cię idiotą"

Eurypides
tropheus
Level 8-5
*
Wiadomości: 819


Poo, it's hot.


« Odpowiedz #11 dnia: Listopada 17, 2008, 06:01:06 pm »

Ja też wolę "Zergowie", chociaż często używam też formy "Zergi".
Zapisane

Imb
Level 3-5
*
Wiadomości: 54


SCA jest ZŁE!


WWW
« Odpowiedz #12 dnia: Listopada 17, 2008, 07:38:28 pm »

Ja używam formy Zergowie. Miały na to wpływ głównie dwa czynniki:
 - przyzwyczajenie od Tolkiena (jak już wcześniej wspomniano) - Elfowie. Trudno by to wyjaśnić... ^^
 - pewien rodzaj "szacunku", jakim darzę te istoty... Wiem, że to głupio brzmi, ale cóż ^^

BTW: ten temat przypomniał mi komentarz któregoś moda do postu na starym forum:
Cytuj
Nie zergi, tylko Zergi. I nie Zergi, tylko Zergowie.
« Ostatnia zmiana: Listopada 17, 2008, 09:23:20 pm wysłana przez Gotrek » Zapisane

Gotrek
Administrator
*****
Wiadomości: 125



« Odpowiedz #13 dnia: Listopada 17, 2008, 09:29:39 pm »

- pewien rodzaj "szacunku", jakim darzę te istoty... Wiem, że to głupio brzmi, ale cóż ^^

To nie brzmi głupio, to, z pewnego punktu widzenia, dość ładne i zwięzłe ujęcie sporej części mojego toku myślowego w kwestii "cywilizowany" - "niecywilizowany". Umysł tworzy cywilizację. Cywilizacja rodzi potęgę. Potęga sieje strach. Strach budzi szacunek, czy coś w ten deseń ^^.

BTW: ten temat przypomniał mi komentarz któregoś moda do postu na starym forum:
Cytuj
Nie zergi, tylko Zergi. I nie Zergi, tylko Zergowie.

Na 99% to komentarz mój albo Negro :]

Negro: Twój.
« Ostatnia zmiana: Listopada 18, 2008, 05:32:42 pm wysłana przez Negro » Zapisane

"Failing to prepare is preparing to fail".

"The last thing one knows in constructing a work is what to put first"
   — Blaise Pascal.

"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości
   — Terry Pratchett.
BadBoy4Life
Level 2-5
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #14 dnia: Listopada 18, 2008, 05:50:43 pm »

Rafikozor, a kiedy mówisz "ludzie" masz na myśli tylko mężczyzn ??
Zapisane
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
« poprzedni następny »