StarCraft Area Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 09:59:04 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
+  StarCraft Area Forum
|-+  StarCraft + Brood War
| |-+  Dyskusje ogólne
| | |-+  Zergi czy Zergowie
« poprzedni następny »
Ankieta
Pytanie: Jaka forma tłumaczenia jest lepsza?
Zergi - 11 (30.6%)
Zergowie - 25 (69.4%)
Głosów w sumie: 0

Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: Zergi czy Zergowie  (Przeczytany 13948 razy)
rafikozor
Gość
« Odpowiedz #30 dnia: Lutego 23, 2009, 01:03:58 pm »
Modyfikuj wiadomość

Ja chciałbym skorzystać ze swojego prawa do zmiany zdania. Formy "Zergi" oraz "Zergowie" są poprawne. To, czy mówimy "profesorzy" czy "profesorowie" zależy od tego, jakie chcemy wywołać uczucia odnośnie tej osoby, świadczy trochę o naszej grzeczności, szacunku i powagi sytuacji. Więc jeśli gracie rasą Terran i mówicie "te Zergi", "ci Protossi" oddajecie jakieś emocje dla was wytłumaczalne, językowo jest to poprawne. Co innego, gdybyście stanęli po stronie Swarm, wtedy mówiąc "my, Zergowie" udowadniacie, że godnie reprezentujecie tą rasę. Chyba tyle z mojej strony.
Zapisane
Negro
Abaddon
Administrator
*****
Wiadomości: 173


The Armageddon is coming...


« Odpowiedz #31 dnia: Lutego 24, 2009, 04:35:51 pm »

4) Skoro w literackich formach Starcrafta występują forma Zergi, to uznaję językowo za poprawną to formę. Uznaję sentymentalne argumenty moderatorów do rasy i przywyczajenie do nazwy Zergowie, ale w mojej opinii poprawna jest Zergi.

To akurat jest jest bardzo słaby argument. Polskie tłumaczenia wspomnianych książek są co najmniej kiepskiej jakości, a w wielu miejscach nawet niepoprawne.

Najlepszym wyjściem było by zapytanie się o zdanie jakiegoś językoznawcę, lingwistę.
Zapisane

Gantar
Level 5-1
*
Wiadomości: 101



« Odpowiedz #32 dnia: Lutego 24, 2009, 04:44:17 pm »

Napiszmy do prof. Miodka :P
Zapisane

"W okopach nie ma ateistów..."
Euronymous
Level 7-3
*
Wiadomości: 454


www.burzum.org


« Odpowiedz #33 dnia: Lutego 24, 2009, 05:07:39 pm »

Hahahaha... To by było! :D
Zapisane
Terror Drone
Level 3-2
*
Wiadomości: 34



« Odpowiedz #34 dnia: Lutego 24, 2009, 05:20:10 pm »

He he...
Według mnie Zergi to nazwa potoczna (Terranie, Zergi, Protossi)
Natomiast Zergowie to bardziej do takich jakby "oficjalnych" rozmów (na przykład z kumplem by się gadało Zergi a z przedstawicielem Blizzarda Zergowie itp. chociaż Terranowie, Protossowie. Zergowie brzmi dziwnie...  ;D)
Jak już mówię to mówię Zergi.
Głosuję na potoczną formę. :)

Negro: Po nawiasie otwierającym "(" i przed zamykającym ")" nie robi się spacji! Przy wyliczaniu rzeczowników używa się przecinków.
« Ostatnia zmiana: Lutego 27, 2009, 12:51:57 pm wysłana przez Negro » Zapisane

CoobaCom
Level 3-2
*
Wiadomości: 32


Kto stoi w miejscu, ten się cofa.


« Odpowiedz #35 dnia: Lutego 25, 2009, 08:54:44 am »

Cytuj
Napiszmy do prof. Miodka

Napiszmy. Pan Jan będzie musiał zagłębić się w temat, więc zacznie grać, Starcraft zyska nowego fanatyka. Tylko czy nie ucierpi na tym język polski...
Zapisane

You talkin' to me???

When you lose the one you wanted
Cause he’s taken you for granted
kinderbueno
Gość
« Odpowiedz #36 dnia: Marca 05, 2009, 12:22:45 am »
Modyfikuj wiadomość

Wydaje mi się że to oczywiste...  Zergowie brzmi bardziej po polsku. No bo popatrzcie : Mówicie "nadlatuje armia zerg" czy "nadlatuje armia zerów"?

A jak są wilki to mówisz nadciąga grupa wilk, czy wilków? Taka sama sytuacja jest z Zergami. Jescze jeden argument. Skoro w języku polskim mówimy wapiry, a nie wapmirzy (analogicznie do fakirzy, profesorzy) to traktujemy te stwory jako zwierzęta, a chyba każdy się zgodzi, że wampiry mają więcej wspólnego z człowiekiem od Zergów.
Zapisane
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
« poprzedni następny »