StarCraft Area Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 11:35:34 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
+  StarCraft Area Forum
|-+  StarCraft + Brood War
| |-+  Dyskusje ogólne
| | |-+  Zergi czy Zergowie
« poprzedni następny »
Ankieta
Pytanie: Jaka forma tłumaczenia jest lepsza?
Zergi - 11 (30.6%)
Zergowie - 25 (69.4%)
Głosów w sumie: 0

Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: Zergi czy Zergowie  (Przeczytany 13959 razy)
rafikozor
Gość
« Odpowiedz #15 dnia: Listopada 18, 2008, 10:34:15 pm »
Modyfikuj wiadomość

Rafikozor, a kiedy mówisz "ludzie" masz na myśli tylko mężczyzn ??
A ma to coś wspólnego z moim postem albo tematem? Ludzie to nie tylko męźczyźni... Być może nie wyraziłem się jasno: powtórzę - idąc tym tropem, że wyrazy obce najczęściej kończą się na -i -y (Orki, Gobliny, Elfy, Alieni, Piraci) optuje za formą "Zergi" (tak samo jak Protossi, Terranie)
Zapisane
Gotrek
Administrator
*****
Wiadomości: 125



« Odpowiedz #16 dnia: Listopada 18, 2008, 11:05:20 pm »

Idąc tym tropem, to wszystkie wyrazy języka polskiego są obce. O ile elfy i obcy (to chyba miałeś na myśli pisząc "Alieni") uznaję, to w zasadzie krzywię się już na dźwięk słowa "orki". To tak jak w kawale z basha: "za dużo fantasy, orki nie istnieją". Zdecydowanie jestem za formą orkowie, a nie wiem co do tego mają piraci...
Zapisane

"Failing to prepare is preparing to fail".

"The last thing one knows in constructing a work is what to put first"
   — Blaise Pascal.

"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości
   — Terry Pratchett.
Mateusz
Level 6-4
*
Wiadomości: 296


AH AH AH AH AH


« Odpowiedz #17 dnia: Listopada 28, 2008, 12:42:28 pm »

"Zergowie" brzmi ładniej...  ;D. A na poważnie to zawsze mówiłem Zergowie bo Zergi wydawało mi się ortograficznie nie poprawne xD.
Zapisane

R2D2
Level 2-5
*
Wiadomości: 22


Dam dada damm dam dadada damm dam dadada ;)


« Odpowiedz #18 dnia: Grudnia 16, 2008, 12:53:00 am »

Zdecydowanie "Zergowie". "Zergi" tak jakoś niefajnie sie na języku układa :).

Ponadto nie wiem czy można mówić o głupocie Zergów, gdyż choć większość z nich to bezmyślni zabójcy, to są oni kierowani przez istoty o niesamowitym potencjale umysłowym (od skromnych Overlordów aż po obecnego władcę roju, czyli znaną i lubianą Sarę K. ;))
Zapisane

Darigan
Level 3-4
*
Wiadomości: 45


SILENCE ! ! !


« Odpowiedz #19 dnia: Lutego 09, 2009, 07:28:49 pm »

Wydaje mi się że to oczywiste...  Zergowie brzmi bardziej po polsku. No bo popatrzcie : Mówicie "nadlatuje armia zerg" czy "nadlatuje armia zerów"?
Zapisane

"Bo płomień mojej duszy to dwa krzywe lustra i zepsuta latarka..."
                                                                                                             ~ Anonim
tropheus
Level 8-5
*
Wiadomości: 819


Poo, it's hot.


« Odpowiedz #20 dnia: Lutego 09, 2009, 07:40:53 pm »

"nadlatuje armia zerg"

Jeśli już tak rozprawiasz o poprawności języka polskiego, to powiedz "armia zerga".
Zapisane

Darigan
Level 3-4
*
Wiadomości: 45


SILENCE ! ! !


« Odpowiedz #21 dnia: Lutego 10, 2009, 05:39:02 pm »

zerga?? Nie chodzi mi o to czyha armia tylko z czego się składa...
Zapisane

"Bo płomień mojej duszy to dwa krzywe lustra i zepsuta latarka..."
                                                                                                             ~ Anonim
tropheus
Level 8-5
*
Wiadomości: 819


Poo, it's hot.


« Odpowiedz #22 dnia: Lutego 10, 2009, 08:25:24 pm »

To i tak brzmi to conajmniej kretyńsko? Skąd Ci wogóle coś takiego do głowy przyszło :P?
Zapisane

Gantar
Level 5-1
*
Wiadomości: 101



« Odpowiedz #23 dnia: Lutego 10, 2009, 10:11:01 pm »

Mi się wydaje, że jemu "to się wzięło" z tytułu tematu :P Po prostu pokazał na przykładzie jak wyglądałaby odmiana 'Zergi' w przykładowym kontekście
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2009, 06:30:30 pm wysłana przez Gantar » Zapisane

"W okopach nie ma ateistów..."
Darigan
Level 3-4
*
Wiadomości: 45


SILENCE ! ! !


« Odpowiedz #24 dnia: Lutego 11, 2009, 06:22:41 pm »

Istotnie ,taki był cel moich działań...  ::)
Zapisane

"Bo płomień mojej duszy to dwa krzywe lustra i zepsuta latarka..."
                                                                                                             ~ Anonim
CoobaCom
Level 3-2
*
Wiadomości: 32


Kto stoi w miejscu, ten się cofa.


« Odpowiedz #25 dnia: Lutego 22, 2009, 07:04:34 pm »

Wg mnie poprawna jest forma Zergi. Zgadzam się z rafikozorem całkowicie.

1) Zergom jest bliżej do zwierząt: nie potrafią mowić, nie tworzą cywilizacji (bo nie mają dorobku kulturalnego, religijnego, a zdobywanie trofeów i ich gromadzenie nie świadczy o cywilizacji, robi to masa innych zwierząt, o których nie mówi się, że stworzyły cywilizację).
Szympansy i delfiny także wykazują rozwinięte zachowania (mimo to są nadal szympansy i delfiny a nie szympansowie i delfinowie), jak współczucie czy chęc zabawy, a lwy żyją stadnie mimo to nie mówi się o ich niesamowitej organizacji na miarę człowieka.

2) Elfowie mają podobny sposób egzystencji co, ludzie więc porównanie ich z Zergami jest wg mnie nieadekawtne. Bliżej Elfom do człowieka niz Zerga. Choć osobiście uważam poprawną formę Elfy ze względu na formą utrwaloną (nadal mówimy, że jadę na Litwę jakby była częscią Polski, a nie do jak np. do Francji - teraz Litwa jest osobnym państwem). Tak się przyjęło. Tolkien był wolnym człowiekiem i miał prawo tak napisać, tak jak tu forumowicze piszą różne formy nazwy rasy Zergów.

3) Zergi są potężnym gatunkiem, to fakt, tak jak kiedyś były dinozaury (nie dinozaurowie).

4) Skoro w literackich formach Starcrafta występują forma Zergi, to uznaję językowo za poprawną to formę. Uznaję sentymentalne argumenty moderatorów do rasy i przywyczajenie do nazwy Zergowie, ale w mojej opinii poprawna jest Zergi.

5) Sarah Kerrigan była Zergiem tylko w obrębie gry, gatunkowo była człowiekiem. Człowiek zainfekowany bakterią nadal jest człowiekiem, nie bakterią.
Zapisane

You talkin' to me???

When you lose the one you wanted
Cause he’s taken you for granted
Imb
Level 3-5
*
Wiadomości: 54


SCA jest ZŁE!


WWW
« Odpowiedz #26 dnia: Lutego 22, 2009, 09:35:28 pm »

@Up
Wiesz... Nie wiem, co do tego mają "dinozaurowie, szympansowie, delfinowie". To, że Zergowie nie mówią (w znany nam sposób), nie mają tego całego dorobku, to nie oznacza, że "bliżej im do zwierząt". Wytworzyli pewne "imperium" (wiem, wiem - głupio to brzmi, ale nie mogłem znaleźć innego słowa) - kolonizują planety, podbijają inne gatunki, asymilują je. Mają pewną "hierarchię" - Overmind (dawniej) dowodzi wszystkimi poprzez Cerebratów. O ile mi wiadomo, zwierzęta jako-takie wręcz samoczynnie doprowadzają do pewnej równowagi; roślinożercy zjadają roślinki, drapieżniki słabsze zwierzęta i tak dalej, ale ciągle pewna równowaga jest. Z kolei Zergowie: dążą oni (wg. mnie) do anihilacji wszelkiego życia, podporządkowania sobie wszystkiego co żyje. Prawie jak człowiek*.

Cytuj
5) Sarah Kerrigan była Zergiem tylko w obrębie gry, gatunkowo była człowiekiem. Człowiek zainfekowany bakterią nadal jest człowiekiem, nie bakterią.
Tylko zauważ, że człowiek zainfekowany bakterią jest tylko chory; pani Kerrigan natomiast została gruntownie zmieniona.

Cytuj
Tolkien był wolnym człowiekiem i miał prawo tak napisać, tak jak tu forumowicze piszą różne formy nazwy rasy Zergów.
Tak, ale Tolkien wytłumaczył, że mówił na Elfów "ci Elfowie", a nie "te elfy", ponieważ Elfy stały się symbolem dobroczynnych, nieszkodliwych, często małych duszków. W jego Śródziemiu natomiast, Elfowie nie są dobrymi, niegroźnymi istotkami (o czym powszechnie wiadomo). Zresztą, o ile mi się wydaje - był to temat już omawiany.

Tak samo jak pan T. traktował Elfów, ja traktuję Zergów - z pewną dozą szacunku. Jak to określił Gotrek na poprzedniej stronie:
Cytuj
Umysł tworzy cywilizację. Cywilizacja rodzi potęgę. Potęga sieje strach. Strach budzi szacunek, czy coś w ten deseń ^^.

Zresztą, wszystko tłumaczy 6. post Gotreka od początku tematu. To tyle z mojej strony. :)

* - wiem, wiem. Na pewno przesadzam ;]
Zapisane

CoobaCom
Level 3-2
*
Wiadomości: 32


Kto stoi w miejscu, ten się cofa.


« Odpowiedz #27 dnia: Lutego 22, 2009, 10:47:01 pm »

Dinozaurowie, szympansowie, delfinowie mają bardzo wiele, bo są przykładem dobrze rozwiniętych zwierząt.
Cytuj
To, że Zergowie nie mówią (w znany nam sposób), nie mają tego całego dorobku, to nie oznacza, że "bliżej im do zwierząt"

Właśnie to oznacza.

Z biologicznego punktu widzenia człowiek też jest zwierzęciem.
Zwierzęta nie doprawadzają samoczynnie do równowagi, raczej są jej elementem i to w ogólnych przypadkach. W historii życia nieraz było tak, że jakiś gatunek, zdobywając nowe adaptacje, wypierał słabszy gatunek i doprowadzał do jego wyginięcia. Gdyby dążyli do anihilacji jakiegokolwiek życia, to by zabili też Sarah Kerrigan.
A propos Sarah nie została gruntownie zmieniona, raczej zmutowana, tak też się dzieje podczas chorób.

Cytuj
Tak, ale Tolkien wytłumaczył, że mówił na Elfów "ci Elfowie", a nie "te elfy", ponieważ Elfy stały się symbolem dobroczynnych, nieszkodliwych, często małych duszków. W jego Śródziemiu natomiast, Elfowie nie są dobrymi, niegroźnymi istotkami (o czym powszechnie wiadomo). Zresztą, o ile mi się wydaje - był to temat już omawiany.
Nie rozumiem, co ma piernik do wiatraka.

Cytuj
Cytuj
Umysł tworzy cywilizację. Cywilizacja rodzi potęgę. Potęga sieje strach. Strach budzi szacunek, czy coś w ten deseń ^^.

Zresztą, wszystko tłumaczy 6. post Gotreka od początku tematu. To tyle z mojej strony.

Ja szanuje mojego psa, bo jest świetnym przyjacielem, ale nie określam jego rasy przez to psowie.
Zapisane

You talkin' to me???

When you lose the one you wanted
Cause he’s taken you for granted
Glymbol
Level 3-1
*
Wiadomości: 26


How can you challenge a perfect, immortal machine?


« Odpowiedz #28 dnia: Lutego 22, 2009, 11:14:26 pm »

4) Skoro w literackich formach Starcrafta występują forma Zergi, to uznaję językowo za poprawną to formę. Uznaję sentymentalne argumenty moderatorów do rasy i przywyczajenie do nazwy Zergowie, ale w mojej opinii poprawna jest Zergi.

To bardzo dobry argument, przekonałeś mnie.
Zapisane
Euronymous
Level 7-3
*
Wiadomości: 454


www.burzum.org


« Odpowiedz #29 dnia: Lutego 23, 2009, 12:06:02 am »

Poza tym chciałbym przypomnieć, że nie mówimy ludziowie, murzynowie, indo-europeanowie, tylko ludzie, murzyni i indo-europejczycy. ;)
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
« poprzedni następny »